Fotowoltaika na polu – zasada działania i komponenty
Fotowoltaika to technologia pozwalająca na przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Kluczowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne wykonane z krzemu – materiału, który ma zdolność pochłaniania energii ze Słońca.
Proces ten można rozdzielić na kilka etapów:
-
Absorpcja promieniowania słonecznego – promienie słoneczne padają na panele, gdzie elektrony zostają wprawione w ruch.
-
Generowanie prądu stałego – ruch elektronów w krzemowych ogniwach generuje prąd stały.
-
Przekształcenie prądu stałego w przemienny – inwertery zamieniają prąd stały na prąd przemienny, który może być wykorzystywany w sieci energetycznej.
Fotowoltaika jest nie tylko wydajna, ale także ekologiczna, gdyż podczas produkcji energii nie emitowane są żadne szkodliwe substancje.
Jeżeli interesuje CIę jak dokładnie działa fotowoltaika możesz znaleźć odpowiedź w naszej Bazie Wiedzy.
Dlaczego farmy fotowoltaiczne stawia się na polach?
Farmy fotowoltaiczne wymagają dużych, otwartych przestrzeni, najlepiej zlokalizowanych w miejscach dobrze nasłonecznionych. Wybór gruntów rolnych jako lokalizacji dla takich inwestycji ma kilka kluczowych powodów:
-
Dostępność terenu – Polska posiada wiele terenów rolnych o niskiej klasie bonitacyjnej, które nie są opłacalne dla intensywnej uprawy.
-
Równy teren – instalacje fotowoltaiczne wymagają stabilnego i płaskiego podłoża, co sprawia, że pola uprawne są idealnym miejscem do ich budowy.
-
Dostęp do infrastruktury energetycznej – farmy fotowoltaiczne muszą być podłączone do sieci energetycznej. Grunty rolne często znajdują się w pobliżu linii przesyłowych, co obniża koszty inwestycji.
Dla wielu rolników dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę to doskonały sposób na zagospodarowanie ziemi, która nie przynosi znacznych dochodów z upraw czy hodowli.
W tym artykule poznasz jakie wymagania musi spełnić działka pod farmę fotowoltaiczną.
Czy fotowoltaika jest bezpieczna?
Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych to temat, który budzi wiele pytań. Warto jednak podkreślić, że fotowoltaika jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych technologii wytwarzania energii.
-
Bezpieczeństwo dla ludzi: – Panele fotowoltaiczne nie emitują promieniowania ani żadnych szkodliwych substancji. – Instalacje są projektowane zgodnie z rygorystycznymi standardami, co minimalizuje ryzyko awarii.
-
Bezpieczeństwo dla środowiska: – Produkcja energii ze słońca nie powoduje emisji CO2 ani innych gazów cieplarnianych. – Po zakończeniu żywotności paneli, mogą one być poddane recyklingowi – około 95% materiałów użytych do produkcji można ponownie wykorzystać.
-
Wpływ na jakość gleby i wody: – Instalacje fotowoltaiczne nie zanieczyszczają gleby ani wód gruntowych. – Konstrukcje farm są tak projektowane, by nie powodować erozji gleby. Fotowoltaika na polach posiada specjalną konstrukcję Magnelis, bedąca stalą ocynkowaną z dodatkiem Magnezu. Potrafi ona wytrzymać w gruncie bez korozji nawet 50 lat.
W praktyce fotowoltaika jest bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska sposobem na wytwarzanie energii, a jej negatywny wpływ jest minimalny w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii, takimi jak węgiel czy ropa naftowa.
Jak przygotować się do dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę?
Jeśli rozważasz dzierżawę pola pod farmę fotowoltaiczną, warto wykonać kilka kroków przygotowawczych:
-
Sprawdź klasę swojego gruntu – najlepsze są gleby klasy IV, V i VI, które często są mało opłacalne w tradycyjnym rolnictwie.
Nie ma możliwości budowy farmy fotowoltaicznej na glebach klas I, II, III z uwagi na uwarunkowania prawne. -
Znajdź odpowiedniego inwestora – skontaktuj się z firmami specjalizującymi się w budowie farm fotowoltaicznych i porównaj oferowane warunki dzierżawy.
Oferujemy najlepsze stawki na rynku i darmową pomoc ekspercką w całym procesie. -
Przeanalizuj umowę dzierżawy – upewnij się, że umowa zawiera szczegółowe informacje na temat wysokości czynszu, okresu dzierżawy, sposobu rekultywacji ziemi po zakończeniu eksploatacji farmy.
Z nami możesz negocjować zapisy umowy!
Jeśli masz jakieś wątpliwości co do treści dowolnego punktu możemy przeredagować go wspólnie.
Skorzystaj z naszego kalkulatora dzierżawy pod fotowoltaikę i sprawdź jakie warunki możesz otrzymać.